Tarptautinė Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos programa
Šiais mokslo metais Ukmergės Antano Smetonos gimnazijoje pradėta vykdyti nauja tarptautinė programa The Duke of Edinburghs International Aword ( Dofe apdovanojimai), skirta 14-24 metų jaunuoliams. Programa yra gerai žinoma visame pasaulyje. Tai savęs tobulinimo, pažinimo, gyvenimo būdo formavimo projektas, įgyvendinamas daugiau nei 140 –je pasaulio šalių.
Dofe apdovanojimai remiasi vokiečių pedagogo Kurt Hahn ir Edinburgo kunigaikščio princo Filipo 1956 metais sukurta ugdymo schema – patyrimo pedagogika. Patyrimo pedagogikos tikslas – padėti ugdomam jaunuoliui atrasti savąsias stiprybes bei silpnybes, tapti stipria, atsakinga asmenybe. Šios programos globėjas yra Didžiosios Britanijos princas Filipas ( programos logotipą puošia karališkosios regalijos). Princas Filipas jau XX a. trečiajame dešimtmetyje, būdamas Kurt Hahn mokinys, patyrė programos naudą ir manė, kad programa ir be narystės reikalavimų gali praplėsti jaunų žmonių akiratį, ir todėl įsipareigojo įdiegti ją įvairiose pasaulio organizacijose bei mokyklose. Tai nuosekliai ir darė. Dėl to programa buvo pavadinta princo vardu.
Dalyvaudami Dofe apdovanojimų programoje, jaunuoliai galės siekti trijų lygių ženklelių. Lygių siekimo trukmė skirtinga.
Pagrindinė programos idėja – asmeninis iššūkis. Jauni žmonės kviečiami savanoriškai įsitraukti į savęs pažinimą, tobulėjimą, atkaklumą, atsakomybę sau ir bendruomenei ugdančią programą, kuri skirstoma į keturias dalis:
Ilgametė programos vykdymo patirtis rodo, kad ji labai naudinga jaunam žmogui. Lavina įgūdžius, kurie padeda užaugti savimi pasitikinčia asmenybe. Išsiugdytos savybės bus naudingos studijuojant, padės sėkmingai įsilieti į darbo rinką bet kuriame pasaulio kampelyje.
Antano Smetonos gimnazijoje programos vykdymą kuruos socialinė pedagogė Agnė Gruodienė, o žygiams vadovaus jaunas, energingas mokytojas Vytautas Čiulada. Pedagogai bus pasirengę padėti, atsakys į iškilusius klausimus. Kviečiame visus aktyviai dalyvauti naujoje programoje.
Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos aštuoni DOFE programos dalyviai (viena bronzos ir viena sidabro komanda) birželio 17-19 d. įvykdė bandomojo žygio keliamus reikalavimus. Abi komandos žino savo stiprybes ir koreguotinas vietas bei yra pasiruošusios kvalifikacijai.
Gegužės 28 dieną abiejų miesto gimnazijų mokytojai Agnė Gruodienė, Vytautas Čiulada ir Žydra Grigienė dalyvavo tarptautinės programos ,,THE DUKE OF EDINBURGH‘S INTERNATIONAL AWARD LIETUVA“ regioninėje konsultacijoje ,kuri vyko Neries regioniniame parke. Puikus oras, pilkapiai, gėlės, smagi kompanija.
Nuotraukos Ž. Grigienės.
Tarptautinės programos DofE apdovanojimai
2019 lapkričio 21 d. tapo ypatinga devyniasdešimčiai jaunuolių iš visos Lietuvos! Lietuvos Respublikos Seime, Kovo 11-osios Akto salėje vyko DofE apdovanojimų ceremonija. Bronzos ženkleliai įteikti keturiems mūsų gimnazijos gimnazistams: Taurui Žemaičiui, Tomui Rinkūnui, Redui Ališauskui ir buvusiam gimnazijos mokinių prezidentu Povilui Kasmauskiui.
Sveikiname ir didžiuojamės mūsų šauniai vyrais ir jų vadovais Agne Gruodiene ir Vytautu Čiulada
Jau ketvirtus metus mūsų gimnazijoje vykdoma tarptautine DofE programa, kuri skatina jaunuolius tobulėti, pažinti save, siekti tikslų, priimti gyvenimo iššūkius. Programą sudaro keturios dalys. Viena iš jų-Žygis.
Spalio 18 d. bronzos ženklelio siekianti komanda surengė Kvalifikacinio žygio pristatymą, gimnazijos bendruomenei, buvusiems ir esamiems DofE programos dalyviams.
Pristatymo metu jaunuoliai pasidalino savo patyrimais, išgyvenimais, patirtais nuotykiais, iššūkiais ir sunkumais. Džiaugėsi, kad pavyko įvykdyti žygio metu išsikeltą tikslą-minint 100-ąsias Lietuvos Respublikos Prezidento institucijos metines, naudojant gamtinius ir kultūrinius objektus rasti asmenvardžių Antanas Smetona ir Jonas Basanavičius raides, jas užfiksuoti ir sukurti plakatą.
Dėkojame puikiai komondai: Angelikai Bartei, Dianai Markevičiūtei, Taurui Žemaičiui, Povilui Kasmauskiui, Tomui Rinkūnui, Redui Ališauskui, vadovams Vytautui Čiuladai, Ramunei Strazdaitei, Agnei Gruodienei.
Lapkričio 29 d. mūsų šaunios, žavios gimnazistės dalyvavo The Duke of Edinbusgh`s International Award ceremoninijoje, kuri vyko LR Švietimo ir mokslo ministerijoje. Dalyvės sėkmingai baigė šios programos pirmąjį etapą ir buvo apdovanotos bronzos lygio DofE ženkleliu. Džiaugiamės merginų pasiekimais ir linkime toliau siekti aukštesnių tikslų ir iššūkiu.
Lapkričio 14 d. bronzos ženklelio siekianti komanda surengė Kvalifikacinio žygio pristatymą. Dalyviai papasakojo apie savo patirtus išgyvenimus, nuotykius, patikrino kai kurias savo charakterio savybes. Džiaugėsi, kad puikiai sekėsi orientuotis kelyje, nenukrypti nuo maršruto, greitai užkurti laužą...
Žygis turėjo ir dar vieną tikslą- sudainuoti 100 lietuviškų dainų ( Lietuvos valstybės 100-čio proga.) Šią užduotį komanda atliko su malonumu.
Už pagalbą žygio dalyvėms dėkojame Ukmergės J. Basanavičiaus gimnazijos mokiniui, DofE programos dalyviui, Povilui Užtupiui.
Rugsėjo 21-22 dienomis DofE programos dalyviai: Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos moksleivės Kamilė Samusiovaitė (IIa), Agnė Karvelytė (IVa), Tėja Vizbarkaitė (IIc) ir Domicelė Pauliukonytė (IIc) bei Jono Basanavičiaus gimnazijoje besimokantis antrokas Povilas Užtupys, vyko į žygį, kuris buvo skirtas atkurtos Lietuvos šimtmečiui. Lydima istorijos mokytojo Vytauto Čiulados ir žygio vertintojo Antano Staskevičiaus , komanda keliavo Neries regioniniame parke. Mokiniai per dvi dienas įveikė 26 kilometrus ir sudainavo šimtą lietuviškų dainų. Regioninio parko aplankyti objektai paliko didelį įspūdį, o atliekamos dainos dar kartą leido pasijausti šio dainingo krašto dalimi.
Šią vasarą liepos 29 d. – rugpjūčio 5 d. vyko Erasmus+ projekto „Sharp mind – strong voice“ jaunimo stovykla, kurioje dalyvavo 28 jaunuoliai iš keturių Europos šalių- Lietuvos, Slovakijos, Čekijos ir Slovėnijos. Projekto tikslas – ugdyti gebančius kritiškai mąstyti, reikšti objektyvią nuomonę, tolerantiškus jaunus žmones.Tarp dalyvių buvo ir dvi Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos mokinės Tėja Vizbarkaitė bei Ema Girdžiūnaitė. Merginos dar pavasarį pildė motyvacinius laiškus, kad pakliūtų į šį projektą, ir neslėpė džiaugsmo, kai jas atrinko iš šešių Lietuvos atstovų dalyvauti tarptautiniuose projektuose. Užsiėmimų metu asmenines savybes dalyviai ugdė kalbėdami apie žmogaus teisių sąvoką, svarbą, kaitą, istoriją, toleranciją tautinėms ir socialinėms mažumoms, pabėgėliams, migrantams. Vyko daug diskusijų, kurių rezultatas - straipsniai bei video reportažų kūrimas. Kokybiškai juos sukurti dalyviams padėjo Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanas prof. dr. Rimvydas Laužikas, supažindinęs su straipsnio rašymo subtilybėmis, bei „blogerė“ Agnė Juškėnaitė, kuri atskleidė, kaip kurti kokybišką ir įdomų video turinį.
Vasario 8 d. mūsų gimnazistės savanoriavo LITEXPO parodoje „STUDIJOS 2018“, kurios metu padėjo pristatyti pozityvios lyderystės programą jaunimui „The Duke of Edinbugh's International Award Lietuva“. Merginos įgijo patirties, patobulino viešo kalbėjimo ir informacijos teikimo įgūdžius, įsitikino, kad savanorystė padeda tobulėti bei atrasti save.
Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos mokinys Tomas Paknys dalyvavo jaunimo mokymuose „Be 3D Youth!: Daryk drąsiai dabar“, kuriuos organizavo The Duke of Edinburgh International Award Lietuva ir British Council Lietuva. Į šiuos užsiėmimus buvo atrinkti tarptautinio projekto DofE dalyviai iš visos Lietuvos. Mokymų metu, jaunuoliai įgijo naujų įgūdžių, tobulino kūrybiškumo, kritinio mąstymo, problemų sprendimo, komunikacijos, bendradarbiavimo, pilietiškumo, verslumo bei asmeninės ir socialinės atsakomybės kompetencijas. Dalyviai buvo skatinami pastebėti, ko trūksta jų mokyklos ar miestelio bendruomenei, jos nariams, aplinkai bei sugalvoti būdą, kaip galėtų prisidėti prie įvairių problemų sprendimo.
Tomo nuomone, mokymai buvo labai įdomūs ir naudingi. Jis susirado naujų draugų, bendraminčių, patobulino viešo kalbėjimo įgūdžius. Įgyta patirtis bus naudinga visą gyvenimą.
Lapkričio 24 d. Švietimo ir mokslo ministerijoje vykusiuose The Duke of Edinburgh`s International Aword DofE ženklelių ir sertifikatų įteikimo ceremonijoje Bronzos ženklelis buvo įteiktas mūsų gimnazistui Tomui Pakniui. Tomas džiaugiasi, kad dalyvavo šioje programoje. Pasak jo, veikla šioje lyderystės programoje buvo įdomi, nes jis ne kartą dalyvavo respublikiniuose lyderių mokymuose, susirado didelį būrį naujų draugų. O savęs tobulinimo praktika suteikė daug neįkainojamos patirties: išmoko planuoti laiką, išklausyti ir išgirsti kitus žmones, tik bendraujant ir bendradarbiaujant priimti sprendimus, pasitikėti kitais. Tai puiki programa ir nuostabūs įspūdžiai, kurie įkvepia jį siekti ir Sidabro ženklelio.
Ukmergės Antano Smetonos gimnazijoje antrus metus vykdoma tarptautinė pozityvios jaunimo lyderystės DofE programa. Rugsėjo 25 d. su šiuo projektu pakvietėme susipažinti pirmųjų klasių gimnazistus. Programą pristatė Lina Nikitinaitė, DofE programos plėtros ir projektų koordinatorė. Susitikimo tikslas – parodyti moksleiviams, jog svajoti ir pasiekti galimą viską, jeigu turi konkretų tikslą, nuoširdžiai stengiesi jį įgyvendinti. Tikslas gali skatinti motyvaciją mokytis, tobulėti ir spręsti iškilusias problemas, nauji įgūdžiai gali pagerinti mokymosi rezultatus bei asmenines kompetencijas.
Birželio 15 d. Jungtinės Karalystės ambasadoje Vilniuje vyko The Duke of Edinburgh‘s International Award ceremonija. Šioje ceremonijoje dalyvavo bronzos ženklelio nominantės Elita Drobužaitė ir Žymantė Giedraitytė, jų programos vadovai Agnė Gruodienė ir Vytautas Čiulada bei gimnazijos direktorius Adolfas Girdžiūna. Dalyvaudami DofE apdovanojimų programoje jaunuoliai išsikelia asmeninio tobulėjimo tikslus. Kadangi kiekvienas žmogus yra unikalus, jaunuolių tikslai taip pat yra individualūs. Siekdami savo tikslų, jaunuoliai dalyvauja reguliariuose susitikimuose su programos vadovais, kurie padeda įveikti kylančius iššūkius ir atrasti vidinę motyvaciją tobulėjimui. Šiemet įteiktas 1 aukso, 11 sidabro ir 51 bronzos ženklelis dalyviams iš visos Lietuvos. Sveikiname gimnazistes Elitą Drobužaitę ir Žymantę Giedraitytę.
Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos tarptautinio projekto DoFE dalyvių (Elita, Tomas, Ema, Rugilė, Žymantė, Viktorija ir Agnė) grupė sėkmingai įvykdė bronzos lygį atitinkančius žygio reikalavimus. Šiam iššūkiui pasiruošti padėjo programos koordinatorė Vitalija Žiupkienė, vadovė Agnė Gruodienė ir žygio vadovas Vytautas Čiulada. Esame dėkingi ir žygio vertintojui, savanoriui iš Vengrijos Adrian Aradi.
Žygio tikslas: Sukurti mokomąjį filmą „Kaip pasirengti ir įgyvendinti žygį“. Šis filmas padės vaizdžiai pristatyti žygį būsimiesiems projekto DoFE dalyviams. Grupės kelionė prasidėjo Pabaiske (Šv. Trejybės bažnyčia). Per dvi dienas nueita daugiau kaip 30 km. ir kelionė pasibaigė Vepriuose. Moksleiviai per dvi dienas turėjo įgyvendinti daug užduočių: nenuklysti nuo suplanuoto maršruto, stiprinti komandinio darbo įgūdžius, fiksuoti aplinką ir savo pojūčius. Gimnazistams buvo labai nelengva įveikti maršrutą, nes negalėjo naudotis jokia pagalba (telefonais, kreiptis pagalbos į žmones). Į tikslą vedė tik vietovės žemėlapis, gebėjimas orientuotis nepažįstamoje aplinkoje, ypač miške. Tikimės, kad sėkminga tarptautinio projekto DoFE pradžia, paskatins ir kitus gimnazistus įsijungti į naują programą.
Mokytojas Vytautas Čiulada
Šių metų Kovo 10-12 d. mūsų gimnazistai, tarptautinio projekto DofE dalyviai dalyvavo mokymuose " Socialinių inovacijų labaratorija jaunimo lyderiams". Mokymus organizavo Britų tarybos ir The Duke of Edinburg International Aword Lietuva. Šie mokymai suteikė jaunimui galimybę pažinti save ir kitus bendraamžius nekasdieniškoje, psichologiškai ir fiziškai saugioje aplinkoje. Pažadino jaunuolių smalsumą bei suteikė impulsą aktyviai tobulėti, nelikti abejingiems bendruomenės problemoms.
Džiaugiamės puikia DofE dalyvių komanda.
Šiais mokslo metais Ukmergės Antano Smetonos gimnazijoje pradėta vykdyti nauja tarptautinė programa The Duke of Edinburghs International Aword ( Dofe apdovanojimai), skirta 14-24 metų jaunuoliams. Programa yra gerai žinoma visame pasaulyje. Tai savęs, pažinimo, tobulinimo, gyvenimo būdo formavimo projektas, įgyvendinamas daugiau nei 140 –je pasaulio šalių.
Džiaugiamės, kad DofE programos dėka turėjome galimybę į mūsų gimnaziją pasikviesti savanorę, psichologijos mokslų magistrę Matėją Kušic iš Kroatijos, kuri vedė interaktyvią, integruotą anglų kalbos ir pilietinio ugdymo pamoką.
Moksleiviai dažnai nerimauja, kad anglų kalbos įskaitos metu neturės ką pasakyti paskirta tema, nepasitiki savo kalbėjimo įgūdžiais. Žinant, kad kalbos įgūdžiai stiprėja juos lavinant, o akiratis plečiasi susitinkant ir bendraujant su įvairių tautų žmonėmis, šis projektas tiesiog dovana. Džiaugiamės, kad savanorė Matėja patarė, kaip mažinti moksleivių baimes, dalijosi savanorystės patirtimi.
Atnaujinta: 2024-03-12