„Būties rate“ – rudens lygė

• Paskelbta: 2021-09-24

„Būties rate“ – rudens lygė

Saulei pereinant į dangaus pietų pusrutulį, mūsų gyvenamame šiauriniame pusrutulyje prasideda astronominis ruduo. Dienos ir nakties trukmė trumpam susilygina ir iki kitų metų pavasario naktys bus ilgesnės už dieną, tamsiojo laiko daugės ir pamažu artinsis žiema. Rudens lygė – šventė, kurios metu tradiciškai būdavo dėkojama dievybėms už subrandintą derlių ir pasitinkamas kitas – tamsusis – laikotarpis, susikaupimo, pabuvimo su savimi metas.

Antano Smetonos gimnazijos bendruomenė rugsėjo 22 d. šventė rudens lygiadienį, kartu minėjo ir Baltų vienybės dieną, paskelbtą 2000-aisiais metais. Ta proga ant daugelio Lietuvos piliakalnių bei kitose vietose vyksta Baltų vienybės ugnies sąšauka – šventoji ugnis simboliškai suliepsnoja Baltų ženklų skulptūrų pavidalu. Uždegę fakelus darnia eisena smetoniškiai užlipo ant Ukmergės piliakalnio. Gaudžiant būgnams, skambant sutartinėms buvo uždegtas simbolinis aukuras. Prie Šventosios buvo sudegintos simbolinės baltų ženklų šiaudinės skulptūros ir ritualinis šiaudinis ožys. Šiuo renginiu prasidėjo visus mokslo metus truksiantis etnokultūrinis projektas „Būties ratu“.

Nuotraukos:
Jolita Šlepetienė, Lukas Šerelis, Adolfas Girdžiūna